برای تثبیت لایه‌های سست در بستر و بهبود باربری خاک می‌تو­ان از روش‌های مناسب بهسازی بستر مانند: اختلاط عمیق لایه­‌های خاک (DSM)، تزریق پرفشار (Jet Grouting) استفاده نمود، در این روش‌ها خاک تا عمق مورد نظر در محل با درصد مناسب سیمان، آهک یا سایر مواد مخلوط گشته و سپس لایه لایه تسطیح و متراکم می‌گردد. چنانچه لایه­‌های ضعیف در اعماق بیشتر قرار داشته باشند روش‌های اختلاط عمیق خاک (Deep Soil Mixing) مورد استفاده قرار می­‌گیرد. در این روش در شبکه‌­ای به فواصل 1 الی 2 متری که بسته به میزان بارهای وارده از سازه و مشخصات خاک طبیعی تعیین می‌­شود، چاه‌­هایی با قطر مشخص حفر می­‌شود. مصالح طبیعی موجود در این چاه‌ها ضمن حفاری و برهم زدن ساختار خاک توسط دستگاه با سیمان که توسط نازل‌های تعبیه شده در بدنه دستگاه در حین چرخش با فشار مناسب تزریق می‌شود، مخلوط گردیده و ستون‌های متراکمی تشکیل می‌­دهند که در عملکرد متقابل با خاک طبیعی موجود بارهای وارده را تحمل می‌نمایند.

   شرکت مهندسین مشاور باران خاک و پی در طی فعالیت خود، در پروژه‌­های متعددی اقدام به ارائه طرح مناسب بهسازی بستر چون DSM، Jet Grouting و ... نموده است. همچنین دارای تجربه فعالیت در حوزه نظارت عالیه مهندسی و یکی از اولین شرکت­‌های فعال در حوزه کنترل کیفیت پروژه‌های بهسازی بستر می­‌باشد. برخی از شاخص ترین این پروژه‌ها به شرح زیر می‌باشند:

کنترل کیفیت DSM اجرا شده در نیروگاه بوشهر؛

   - طراحی DSM و مقاطع خاکریزی در پروژه احداث ترمینال و تأسیسات نفتی جاسک؛

   - پروژه کنترل کیفیت اجرای DSM در پروژه بیمارستان 64 تختخوابی ماهشهر؛

   - پروژه کنترل کیفیت Jet Grouting در پروژه هتل چالوس؛

   - پروژه کنترل کیفیت Jet Grouting در تربت حیدریه.

تصاویر زیر نمونه‌های بدست آمده از ستون DSM در یکی از پروژه‌های کنترل کیفیت شرکت مهندسین مشاور باران خاک و پی را نشان می‌دهد.