بازتاب لرزه‌ای یا Seismic Reflection تکنیکی است که برای مطالعه ساختار زیرسطحی بستر دریا استفاده می‌شود. این روش شامل انتشار امواج صوتی از یک منبع (مانند یک تفنگ بادی) و ضبط امواج منعکس شده با استفاده از هیدروفون یا ژئوفون می‌باشد. با تجزیه و تحلیل زمان سفر و دامنه امواج منعکس شده، محققان می­‌توانند ترکیب و ساختار رسوبات و لایه‌­های سنگی زیرین را استنباط کنند. این اطلاعات برای درک فرآیندهای زمین شناسی، شناسایی ذخایر نفت و گاز و ارزیابی خطرات زمین مانند زلزله و سونامی حیاتی است.

شکست لرزه­‌ای بر اساس اندازه‌­گیری زمان انتشار امواج لرزه‌ای کشسان، از منابع به ژئوفون­‌ها، از طریق ساختارهای زمین شناسی زیرسطحی است. امواج در مرزهای مواد با چگالی و خواص تغییر شکل متفاوت پرش می­‌کنند و می‌­شکنند.

یک موج لرزه‌­ای بر روی سطح با برخورد چکش یا ویبراتور ایجاد می­‌شود. ورود موج به سطح توسط سنسورهای اندازه­‌گیری - ژئوفون تشخیص داده می­‌شود.

شکست لرزه‌­ای زمان حرکت موج از منبع به لایه‌­ای با چگالی متفاوت را به همراه لایه و بازگشت به ژئوفون اندازه‌­گیری می­‌کند. قرار دادن ژئوفون در امتداد جهت، مشخصاتی دو بعدی از سرعت انتشار موج به دست می‌­دهد. برای پروفیل­‌های سرعت سه بعدی، چندین خط ژئوفون بر روی شبکه­‌های از پیش تعریف شده در زمین قرار می­‌گیرند. روش شکست لرزه‌­ای دریایی برای کاوش خاک پی در بستر دریا استفاده می‌­شود.

روش شکست بر اساس شکست امواج  الاستیک در مرز بین دو محیط است که سرعت آن­‌ها نیاز گرادیان عمودی مثبت را برآورده می­‌کند. امواج الاستیک که عمداً در سطح زمین ایجاد می­‌شوند با سرعت اولین محیط شروع به انتشار می­‌کنند. برای این روش، مهمترین موجی است که در زاویه بحرانی یا در زاویه شکست کل به مرز می‌­رسد. موج بیشتر در امتداد مرز با سرعت محیط پایین گسترش می­‌یابد و سپس به سطح زمین باز می‌­گردد (طبق اصل هویگنز)، جایی که بر روی ژئوفون­‌های کاشته شده اثر می­‌گذارد. مدت زمانی که بین انتشار و دریافت امواج لرزه­‌ای می گذرد به عمق سازه‌­های مورد بررسی خاک پی و به سرعت انتشار امواج لرزه‌­ای در طول مسیر انتشار آن‌­ها، از منبع، از طریق انکسارگر و بازگشت به آن بستگی دارد. گیرنده. برای شروع یک نیروی مکانیکی، یعنی یک موج لرزه‌­ای القا شده مصنوعی، از دستگاه­‌های مختلفی برای برخورد به سطح زمین و انتقال نیروی مکانیکی به زیر سطح استفاده می­‌شود. روش‌های مستقیم و روش‌های مدل‌سازی معکوس برای بدست آوردن عمق و آرایش فضایی ناپیوستگی‌های الاستیک از نمودار st استفاده می‌شوند.

پروفیل شکست لرزه ای

 

برخلاف روش‌های بررسی لرزه‌ای زمینی، در روش‌های بررسی لرزه‌ای دریایی به جای ژئوفون از هیدروفون استفاده می‌شود، درحالیکه از تفنگ‌های بادی برای تحریک امواج لرزه‌ای استفاده می‌شود. هیدروفون‌­ها (ژئوفون های پیزوالکتریک) به دلیل حساسیت به تغییرات فشار در گمانه‌ها و اندازه‌گیری‌های دریایی استفاده می‌شوند. وزن بر روی یک سری صفحات ساخته شده از یک کریستال پیزوالکتریک (کوارتز، تورمالین یا تیتانات باریم) قرار دارد. شتاب رو به پایین خاک باعث کاهش وزن ظاهری جرم و بالعکس می‌شود که باعث تغییر فشار روی صفحات و ایجاد ولتاژ الکتریکی در آن­‌ها می‌شود. تفنگ بادی وسیله‌­ای است که حباب هوای بسیار فشرده را به داخل آب تزریق می­‌کند. طیف فرکانس به مقدار هوای درون حباب، فشار هوا و عمق آب بستگی دارد.