شرکت مهندسین مشاور باران خاک و پی در سال 1386 با تکیه بر توان فنی-علمی و تجربه عملی در جهت انجام مطالعات ژئوتکنیکی، مشاوره، طراحی، نظارت، کنترل کیفیت و اجرای پروژه‌های ژئوتکنیکی، توسط جمعی از مهندسین خوش نام و با تجربه تاسیس گردید. با توجه به حساس بودن حیطه شرح خدمات انجامی این مهندسین مشاور همواره دقت و صحت در انجام امور محوله را به عنوان اولویت اول کاری خود لحاظ نموده و با توجه به این خط مشی به عنوان یکی از معتبرترین و خوشنام‌ترین شرکت‌های فعال در این زمینه شناخته شده است. با توجه به این عملکرد، گروه مهندسین مشاور باران خاک و پی موفق به دریافت "گواهینامه پایه یک صلاحیت خدمات مشاوره در تخصص ژئوتکنیک از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور" و همچنین "پروانه پایه یک خدمات فنی و آزمایشگاهی تخصص ژئوتکنیک و بتن از وزارت راه و شهرسازی" گردیده است. این مهندسین مشاور در راستای بهبود کیفیت خدمات ارائه شده به کارفرمایان محترم، ارتقا سلامت روحی و جسمی کارمندان خود و نیز حفاظت از محیط زیست، موفق به دریافت گواهینامه‌های "ISO 9001:2015 سیستم مدیریت کیفیت"، "ISO 14001:2015 سیستم مدیریت محیط زیست"، "OHSAS 18001:2007 سیستم سلامت حرفه‌ای و مدیریت ایمنی" و "HSE- MS سیستم سلامت، ایمنی و مدیریت محیط زیست" شده است.
   برخی از گواهینامه‌های این مهندسین مشاور به شرح زیر می‌باشد:

    - اخذ گواهینامه پایه یک صلاحیت خدمات مشاوره سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور؛

    - اخذ پروانه اشتغال به کار پایه یک خدمات فنی آزمایشگاهی وزارت راه و شهرسازی؛

    - عضویت در جامعه مهندسان مشاور ایران، در گروه تخصصی ژئوتکنیک و مقاومت مصالح؛

    - عضویت در انجمن ژئوتکنیک ایران و انجمن بتن ایران؛

    - گواهینامه صلاحیت خدمات مشاور؛

    - عضویت در جامعه مهندسان مشاور ایران؛

    - اخذ گواهینامه ISO 9001:2015 سیستم مدیریت کیفیت از TϋV Group؛

    - اخذ گواهینامه ISO 14001:2015 سیستم مدیریت محیط زیست از TϋV Group؛

    - اخذ گواهینامه ISO 18001:2007 سیستم سلامت حرفه‌ای و مدیریت ایمنی از TϋV Group؛

    - اخذ گواهینامه HSE-MS سیستم سلامت، ایمنی و مدیریت محیط زیست از TϋV Group؛

    این مهندسین مشاور با تکیه بر دستگاه‌­های حفاری، دستگاه جک آپ (جهت انجام مطالعات ژئوتکنیکی در دریا)، آزمایشگاه مرکزی مجهز، دستگاه‌­های آزمایشگاهی و صحرایی پیشرفته و به روز، توان فنی و تجربی و نرم افزاری بالای مهندسان خود؛ توانایی انجام مجموعه کاملی از پروژه‌های ژئوتکنیکی، کنترل و نظارت تخصصی ژئوتکنیکی، اجرای خدمات بهسازی، تحکیم جدار گود، تحکیم بستر، شمع کوبی، اجرای شمع و پی و همچنین تحلیل و مدلسازی عددی و نرم افزاری را دارا می­‌باشند و تا کنون در بیش از 500 پروژه دولتی و خصوصی مطالعات ژئوتکنیکی، از جمله مطالعات ژئوتکنیک معادن، نیروگاه، پالایشگاه، فرودگاه، پایانه‌های نفتی خشکی و دریایی، میادین نفت و گاز، پل، راه، خطوط لوله، سد، تونل، مجتمع و برج‌های عظیم، شهرک‌های صنعتی و مطالعات رفتار نگاری سد و راه و طراحی و اجرای پروژه‌های بهسازی خاک فعالیت داشته است. زمینه‌های اصلی فعالیت شرکت این مهندسین مشاور به شرح زیر می‌باشد:

     - عملیات حفاری و اکتشافات ژئوتکنیکی در خشکی و دریا؛

     - خدمات زمین‌شناسی مهندسی؛

     - خدمات آزمایشگاهی خاک، سنگ و مقاومت مصالح؛

     - خدمات آزمایشگاهی شیمیایی آب؛

     - خدمات کنترل کیفیت عملیات ژئوتکنیک؛

     - خدمات ابزار دقیق و رفتارنگاری؛

     - خدمات ژئوفیزیکی؛

     - خدمات مشاوره و طراحی سازه‌های ژئوتکنیکی (از قبیل پی‌های سطحی و عمیق و دیوار حائل)؛

     - اجرای پروژه‌های تحکیم بستر و پایدارسازی جداره گودهای شهری (از جمله نیلینگ، انکراژ و میکروپایل)

     - اجرای روش‌های بهسازی خاک (از قبیل تزریق پرفشار، ستون سنگی، اختلاط عمیق، تراکم ارتعاشی و کاربرد ژئوسنتتیک‌ها)

     - طراحی، ساخت و تعمیر دستگاه‌های حفاری و آزمایشگاهی.

   لازم به ذکر است این مهندسین مشاور در راستای دسترسی به دانش روز دنیا و ارائه خدمات بهتر اقدام به امضا تفاهم نامه با شرکت فرانسوی Cathie Associates نموده است و در زمینه اکتشافات دریایی و فراساحلی نفت و گاز، نماینده انحصاری این شرکت در ایران می‌باشد. شرکت فرانسوی Cathie Associates متخصص اکتشافات و حفاری‌های نفت و گاز، مشاوره در زمینه مطالعات ژئوتکنیک پالایشگاه‌های نفتی و گازی، رفتارنگاری شمع‌های دریایی در سکوهای نفت و گاز و نیروگاه‌های بادی دریایی و مشاور تخصصی شرکت‌های بزرگ بین المللی استخراج نفت و گاز Shell Global و Total است.
    مهندسین مشاور باران خاک و پی، در جهت بسط دانش مهندسی خود، بطور پیوسته با دانشگاه‌های برتر و دانشجویان علاقمند به تحقیق و پژوهش در ارتباط بوده و آمادگی خود را برای همکاری در پروژه‌های تحقیقاتی و دانشگاهی و چاپ مقالات علمی و پژوهشی اعلام می‌دارد. در این راستا به منظور ایجاد بستر مناسب جهت انجام پژوهش‌های علمی برای علاقمندان، این شرکت اقدام به ساخت دستگاه FCV با ابعادی بهینه نموده است. دستگاه فوق یکی از بهترین روش‌های مدلسازی فیزیکی شمع‌ها می‌باشد و با استفاده از آن می‌توان رفتار شمع‌های مختلف را در شرایط اشباع و مرطوب مدلسازی نمود. علاوه بر موارد فوق این شرکت بطور مداوم در نمایشگاه‌های تخصصی از قبیل نفت و گاز، ژئوتکنیک و ساخت لوازم حفاری و آزمایشگاهی حضور فعال داشته است و همچنین با هدف به روز رسانی دانش و اطلاعات فنی پرسنل و مهندسان، برگزاری کارگاه‌های آموزشی منظم در دستور کار این مهندسین مشاور قرار دارد.

در انتها لازم به ذکر است که این مهندسین مشاور در لیست شرکت‌های معتمد (AVL) شرکت‌های زیر قرار دارد:

      - شرکت نفت و گاز پارس؛

      - شرکت بین المللی مهندسی ایران (ایریتک)؛

      - مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (گروه مپنا)؛

      - شرکت نفت فلات قاره ایران؛

      - شرکت پشتیبانی ساخت و تهیه کالای نفت؛

      - شرکت ملی صنایع مس ایران؛

      - شرکت مهندسی و ساخت نارگان؛

      - شرکت مهندسی و ساخت ناموران؛

      - شرکت مهندسی و ساخت سازه؛

      - شرکت مهندسی ساختمان بانک ملت؛

      - شرکت مهندسی ساخت و فرآوری صنایع غیرآهنی (نیپک)؛

      - شرکت نیر پارس؛

      - شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)؛

      - شرکت نفت خزر؛

      - شرکت پدیکس؛

      - شرکت مکران؛

      - شرکت ساپک.